ERROR: INSERT command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_active'
---
REPLACE INTO ams_active SET active_id = 1, active_time = 1558518488, active_ip = '34.204.0.181', active_user_agent = 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', active_session = 'k6d5ocg4ut0i3oarii1av81h55'
---
ERROR: INSERT command denied to user 'ciekawewzaphq'@'10.20.20.9' for table 'ams_s1_articleviews'
---
INSERT INTO ams_s1_articleviews SET view_ip = INET_ATON('34.204.0.181'), view_user_id = 1, view_date = NOW(), view_user_agent = 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', view_referer = '', view_article_id = 118
---
Indonezja - kraj tysięcy wysp
TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Wed, 20 Aug 2014

Indonezja - kraj tysięcy wysp

Indonezja jest przepięknym, malowniczym państwem wyspiarskim znajdującym się w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, Kusi ona swoim położeniem i bogatą ofertą turystyczną. Warto bliżej poznać Indonezję.

Kraj tysięcy wysp

Indonezja położona jest na ponad 17 508 różnych wyspach należących do Archipelagu Malajskiego, z czego aż ponad 11tyś z nich to wyspy zamieszkałe przez ludzi. Indonezyjskie wyspy rozciągnięte są na długość aż 5 tysięcy kilometrów wzdłuż równika oraz na długość 1750 kilometrów z południa na północ, położone są zarówno na Oceanie Indyjskim jak i Spokojnym. Nazwa kraju pochodzi od greckich słów takich jak "Indos" czyli indyjski oraz "nesos" czyli wyspa.

Trochę historii...

Już pomiędzy VIII a XIII wiekiem na wyspach indonezyjskich funkcjonowały takie państwa jak Śriwidźaja, Kediri, Majapahit oraz Mataram. W XIV wieku do Indonezji zaczęli przybywać arabscy kupcy i osiedlać się w tym malowniczym zakątku świata. Począwszy od XVII wieku Indonezja zaczęła być kolonizowana przez mieszkańców Europy, głównie Holendrów. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej Holandia musiała uznać niepodległości Indonezji z powodu licznych walk niepodległościowych przeciw kolonizatorowi. Dotychczasowa Batawia stała się Dżakartą i stolicą niepodległego kraju. Obecnie Indonezja jest republiką.

Ludzie
Z racji tak ogromnej ilości wysp i powierzchni Indonezji nie można dziwić się, iż jest ona państwem wyjątkowo zróżnicowanym pod względem religijnym, etnicznym, a także językowym. Na obszarze Indonezji żyje około 300 różnych grup etnicznych, występuje aż 250 różnych języków, które dają łącznie ilość 583 dialektów. Mimo to kraj ma oficjalny język, którym jest Bahasa Indonesia. Najliczniejszą grupą etniczną, która stanowi ponad 40 proc. mieszkańców, są Jawajczycy. Dużą grupę stanowią także Sundajczycy (15 proc.). Inne liczne grupy to między innymi Madurowie, Malajowie, Balijczycy.
Religia

Główną religią Indonezji jest islam, który wyznawany jest przez przeszło 87 proc. mieszkańców. Na obszarze kraju żyje około 7 proc. protestantów i niecałe 3 proc. katolików. Niedużą grupę stanowią także buddyści i hindusi.

Wyspy indonezyjskie

 Choć Indonezja składa się z całych tysięcy wysp, szczególnie kilka warto poznać bliżej w czasie wyjazdu wakacyjnego. Do najbardziej popularnych wysp należą słynne Jawa i Sumatra, Borneo, Nowa Gwinea (tylko część wyspy należy do Indonezji, część zaś do Papui-Nowej Gwinei). Indonezja słynie także z ogromnej ilości wulkanów. Niestety kraj ten często nękany jest przez tsunami oraz trzęsienia ziemi.

Sumatra

Sumatra położona jest w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Od Jawy wyspa oddzielona jest Cieśniną Sundajska. Długość wyspy wynosi 1790 kilometrów, a szerokość pomiędzy 80 a 435 kilometrów. Sumatra ma powierzchnię 473,6 tysięcy kilometrów kw. Na wyspie panuje klimat równikowy, wilgotny. W styczniu średnie temperatury wynoszą około 25 stopni C, zaś w sierpniu około 27 stopni C. Na Sumatrze pora deszczowa trwa w październiku oraz listopadzie.

Stolicą Sumatry jest Medan. Będąc w tym mieście warto zwrócić uwagę na takie atrakcje jak między innymi Wielki Meczet, ratusz (styl holenderski), Wieża Wodna (uważana za symbol miasta), Pałac Maimun.

Na wyspie znajdują się liczne czynne wulkany, najwyższy z nich o nazwie Kerinci jest jednocześnie najwyższym szczytem Sumatry wznoszącym się na wysokość 3805 m n.p.m. Wnętrze Sumatry jest dość górzyste. Z kolei północno-wschodnia część wyspy jest nizinna i znajdują się tak liczne bagna. Dawniej wyspa porośnięta była lasami równikowymi, obecnie jednak jest ich coraz mniej. Przez Sumatrę przepływają takie rzeki jak Asahan, Inderagiri, Barumun, Musi, Hari, Kampar, Simpang-kiri.

Bardzo ciekawym fragmentem wyspy jest ten, gdzie mieści się największe na Sumatrze jezioro o nazwie Toba. Ma ono powierzchnię 1940 kilometrów kw. Na jeziorze zlokalizowana jest ogromna wyspa Samosir o powierzchni 640 kilometrów kw. Ciekawostką jest, iż jeszcze do 1905 roku wyspę tę zamieszkiwali... kanibale! Nieopodal jeziora można spotkać plemię Bataków.

Na Sumatrze znajdują się liczne parki narodowe. Są to między innymi Park Narodowy Gunung Leuser, Berbak, Tesso Nilo, Siberut, Kerinci Seblat, Way Kambas, Bukit Barisan Selatan.

Jawa

Jawa jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich, znajduje się na wschód od Sumatry i na zachód od Bali, na północ od Jawy położone jest Borneo. Właśnie na tej indonezyjskiej wyspie znajduje się największe miasto Indonezji i jej stolica czyli Dżakarta. Wyspa ma powierzchnię 126,7 tyś. kilometrów kw., jest zatem piątą pod względem wielkości wyspą należącą do Indonezji. Mieszkańcy wyspy porozumiewają się w języku indonezyjskim oraz jawajskim. Jeśli chodzi o religię, zdecydowanie dominuje tutaj islam. Na Jawie uprawia się głównie kukurydzę, ryż, herbatę, trzcinę cukrową, kakaowca, palmę kokosową, kauczukowca, a warunki klimatyczne bardzo sprzyjają uprawom. Dlatego też zdecydowana większość mieszkańców wyspy zajmuje się rolnictwem.

Jawa, podobnie jak wiele innych indonezyjskich wysp, słynie z licznych wulkanów. Wiele z nich nie wykazuje już aktywności, jednak są także i czynne wulkany. Najwyższą górą na Jawie i jednocześnie czynnym wulkanem jest Semeru o wysokości 3676 m n.p.m. Przez ostatnie 200 lat odnotowanych zostało tu przeszło 60 erupcji. Najbardziej aktywnym wulkanem na Jawie jest Merapi, który wznosi się na wysokość 2968 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż w okolicy wulkanu tętni życie, panuje tu duże zaludnienie.

Wulkan mieści się niedaleko miasta o nazwie Yogyakarta. Będąc w mieście warto zwiedzić zabytkowy XVIII-wieczny pałac słutłański Keraton. Około 18 kilometrów od Yogyakarty mieści się zespół świątyń Prambanan, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego budowę datuje się na IX wiek i jest to jeden z cenniejszych indonezyjskich zabytków. W okolicy nie brakuje też licznych wiosek położonych dość wysoko, bo nawet na wysokości około 1700 m n.p.m.

Wracając do wulkanu Merapi, pierwszą erupcję zanotowano już w roku 1548 i od tego czasu swoją ogromną i niszczycielską siłę wulkan pokazał już ponad 60 razy. Mniejsze erupcje występują tutaj średnio co 2-3 lata. Do tej pory wiele osób zginęło zarówno z powodu lawin piroklastycznych oraz gorących gazów. Wulkan jest ogromnym zagrożeniem, dlatego też monitoruje się go bardzo intensywnie. Najprawdopodobniej wulkan Merapi i jego aktywna działalność są winne obudzenia się Anak Krakatau, czyli wulkanu "Dziecko Krakatau".

Będąc na wyspie Jawa koniecznie trzeba odwiedzić stolicę Indonezji, czyli wspomnianą już Dżakartę. Znajduje się ona w północno-zachodniej części Jawy, ma powierzchnię 661,51 kilometrów kw. Jest to nie tylko polityczne i gospodarcze, ale również kulturowe centrum Indonezji. W Dżakarcie warto zwiedzić piękne Stare Miasto z zabytkowym pałacem i ratuszem. Doskonałą propozycją jest wycieczka do Muzeum Narodowego, w którym można bardzo dokładnie poznać historię Indonezji, bowiem znajdują się tam zbiory, które obejmują absolutnie wszystkie epoki historyczne. Jeszcze jedną propozycją nie do odrzucenia jest Mesjid Istiqlal. Jest to największy meczet znajdujący się na obszarze Azji Południowo-Wschodniej.

Borneo

Borneo to kolejna bardzo ciekawa i popularna wśród turystów wyspa indonezyjska. Bornego jest największą wyspą Archipelagu Malajskiego oraz Azji. Warto wiedzieć, że na świecie są tylko dwie większe wyspy od Bornego, takie jak Nowa Gwinea oraz Grenlandia. Jednak nie cała wyspa należy do Indonezji. Jej północna część jest własnością Malezji, a inny nieduży fragment należy do Brunei. Borneo ma powierzchnię 743 330 kilometrów kw., a zatem jest ona przeszło dwa razy większa od Polski! Wyspa porośnięta jest lasami równikowymi.

Największa liczba mieszkańców Borneo osiedliła się w mieście Kuching. Jest to jednak nie indonezyjskie, a malezyjskie miasto. Jeśli będziemy w pobliżu, warto tam zajrzeć, bo można odwiedzić między innymi... Muzeum Kotów! Ciekawym malezyjskim miastem jest także Kota Kinabalu. Można tu odwiedzić Sabah Muzeum, które w całości jest poświęcone historii plemion, które zamieszkują wyspę Borneo. Ponadto można odwiedzić tu Meczet Jin Tunku Abduł Rahman, który jest ośmiobocznym budynkiem z minaretem.

Małe Wyspy Sundajskie

Małe Wyspy Sundajskie są archipelagiem, który jest częścią Archipelagu Malajskiego. Znajdują się one na wschód od Jawy. Wyspy archipelagu tworzą łańcuch (około 40 wysp) rozciągający się równoleżnikowo. Chyba najbardziej znaną i cenioną pod względem turystycznym wyspą wchodzącą w skład Małych Wysp Sundajskich jest Bali.

Bali ma powierzchnię 5,6 tyś. kilometrów kw. Jest ona długa na 145 i szeroka na 80 kilometrów. Bali dzieli od Jawy zaledwie 3,2 kilometra. Wobec tego będąc na Bali warto odwiedzić Jawę i odwrotnie. Najwyższym wzniesieniem na Bali jest wulkan Agung wznoszący się na wysokość 3142 m n.p.m. Jest to wulkan aktywny. Pierwszą jego aktywność odnotowano w roku 1808, zaś ostatnia miała miejsce w 1963 roku i wówczas zginęło około 12 tysięcy ludzi. Ponadto na wyspie znajdują się także takie wulkany jak Batur oraz Batukaru.

Główną religią na Bali jest tak zwany hinduizm balijski. Na Bali można skorzystać z wielu przepięknych plaż, z których najbardziej popularną jest Seminyak. Stolicą Bali jest miasto Denpasar, znajduje się ono w południowej części wyspy. Jest to duży ośrodek kulturalny Bali, a także ośrodek ekonomiczny oraz administracyjny. Niedaleko mieści się port lotniczy Ngurah Rai. Na Bali panuje typowy klimat równikowy, wilgotny. Znaczna część Bali porośnięta jest przez lasy tropikalne. Pora sucha na Bali występuje w sierpniu oraz wrześniu, średnie temperatury roczne do około 27 stopni C.

Równie malowniczymi i ciekawymi wyspami należącymi do archipelagu Małych Wysp Sundajskich są Lombork, Sumbawa z drzemiącym wulkanem Gunung Tambora, który po raz ostatni odezwał się 10 kwietnia 1815 roku i pochłonął wówczas prawie 12 tysięcy istnień ludzkich i wywołał tak zwaną zimę wulkaniczną na obszarze Europy i Ameryki Północnej.

Ciekawą wyspą jest Sumba. Jej głównym miastem jest Waingapu, które jest też bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Znajdują się tu liczne skanseny, można tu dokładnie poznać sztukę i kulturę ludową, być blisko ludzi żyjących na wyspie na co dzień.

Dużym zainteresowaniem cieszy się wśród turystów wyspa Komodo. Poza takimi atrakcjami jak piękne plaże i możliwość nurkowania w wyjątkowo czystych wodach, istnieje niebywała atrakcja jaką jest Park Narodowy Komodo. Jest on jednym z aż 50 parków narodowych Indonezji. Park został założony w roku 1980, jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park obejmuje nie tylko wyspę Komodo, ale także wiele innych mniejszych wysepek. Na wielu z nich żyje słynny waran z Komodo, będący największą jaszczurką świata.

Warto odwiedzić wyspę Flores. Jest to górzysta wyspa z najwyższym szczytem o wysokości 2382 m n.p.m. Cechuje ona dużą aktywnością tektoniczną. Wyspa usiana jest licznymi wulkanami, zarówno czynnymi jak i nieczynnymi. Ogromną atrakcję turystyczną stanowi tutaj wulkan Keli Mutu. Na wyspie mieszczą się parki narodowe takie jak wspomniany już Park Narodowy Komodo oraz Park Narodowy Kelimutu.

PlanetEscape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi

Przeczytano 2129 razy.

5.0/5(2 votes)Edit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA