TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Wed, 20 Aug 2014

Co było źródłem światła w średniowieczu?

W średniowieczu oczywiście nie istniała elektryczność, dlatego ludzie musieli radzić sobie w inny sposób. W biedniejszych osadach za całe oświetlenie służyły często jasno palące się paleniska. Dawały ciepło, a dodatkowo rozpraszały ciemności. Popularne były również świeczki wyrabiane z łoju zwierzęcego, różnego rodzaju kubełki z żarem i tłuszczem - wszystko to miało płonąć i dawać światło.

Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w miastach. Mieszczanie oświetlali swoje domy przede wszystkim za pomocą świec, które umieszczano w świecznikach. To właśnie wtedy rozwinęły się sztuki kowalstwa i odlewnictwa i dzięki temu zaczęły powstawać przepiękne świeczniki. Do dzisiaj wiele z nich można oglądać w kościołach albo muzeach. Zdarzało się też, że oświetlano sobie np. drogę za pomocą pochodni. Były to czasy, kiedy wiele chłopów zajmowało się pszczołami, z tego powodu w Polsce bez problemu wyrabiano wiele wosku pszczelego, z którego następnie powstawały długie świece. O tym, jak bardzo świece i świeczniki były popularne świadczy sztuka - na wielu obrazach można zauważyć, że scena dzieje się w blasku świec. Zdarzało się, że część świeczników była mocowana do ścian za pomocą specjalnego bolca. Inne miały postać podobną do dzisiejszych lichtarzy. Dzięki temu można było bez problemu je przenosić i traktować jak pochodnie. Również dzisiaj pojawiają się świeczniki i świece, które są stylizowane na średniowieczne. Są one kupowane przede wszystkim przez osoby zainteresowane średniowieczem i historią.

Przeczytano 2462 razy.

2.0/5(6 votes)Edit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA