TwojeWiadomosci24.pl to portal dziennikarstwa obywatelskiego. Nowinki regionalne pisane przez redaktorów i hobbystów z całej Polski. Poglądy internautów i wiadomości ze świata. Dzięki naszemu portalowi możesz publikować treści o docierać z informacjami do tysięcy ludzi przekazując przekazując prawdy o których media chcą milczeć. Dodatkowo uruchomiliśmy na stronie panel dla firm, które mogę pisać na temat swoich usług i produktów oraz radzić w jaki sposób mogą z nich korzystać. Dzięki nam możesz zareklamować swoją firmę przekazując jednocześnie porady dla swoich potencjalnych klientów.
Sun, 10 Jan 2016

Którzy posłowie składają najwięcej interpelacji?

mini_interpelacje_infografika.jpg

Pod koniec września przyglądaliśmy się aktywności posłów VII kadencji. Dziś prześwietlono sejmowych reprezentantów, którzy obecnie zasiadają w ławach sejmowych.

Interpelacja to wystosowane przez posła pytanie kwestionujące jakieś działania. Wysyłane jest za pośrednictwem marszałka Sejmu do premiera lub podległych mu ministrów. To jedna z form kontroli działalności polityków przez innych polityków, a zatem pośrednio - przez obywateli. Którzy posłowie złożyli ich najwięcej i które partie są pod tym względem najaktywniejsze?

Interpelacje są głównie bronią opozycji, choć w tej kadencji Sejmu najczęściej składają je (per capita) posłowie Kukiz'15. Na jednego posła tej partii przypada średnio 1,65 interpelacji. Najgorzej pod tym względem wypada Nowoczesna Ryszarda Petru - tylko 0,17 interpelacji na posła. W ujęciu ogólnym (nie per capita) najbardziej aktywną partią jest PiS, a najmniej aktywną - Nowoczesna.

Anna Sobecka z PiS znów - podobnie jak we wrześniu - stoi na czele najbardziej aktywnych pod względem interpelacji posłów. W ósmej kadencji Sejmu złożyła już 40 interpelacji. Na drugim miejscu jest Małgorzata Niemczyk z PO (14 interpelacji). Warto jednak pamiętać, że niektórzy posłowie sztucznie zawyżają swoją aktywność. Przykład płynie z VII kadencji Sejmu. Wówczas Mariusz Antoni Kamiński (PiS) interpelował w sprawach wywiązywania się z obowiązków polskich ambasadorów. Każdego z osobna... Głośnym echem w poprzednim Sejmie odbiła się też interpelacja nr 34164 złożona przez posła Henryka Siedlaczeka (PO). Zatytułowano ją: "Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy". Poseł, w trosce o interesy fanów "Gwiezdnych Wojen", prosił resort kultury o to, by ten przyspieszył premierę najnowszego filmu serii, tak aby polscy fani mogli go zobaczyć w tym samym dniu co inni Europejczycy.

Póki co VIII kadencja Sejmu nie może "pochwalić się" podobnymi przykładami. Posłowie składają interpelacje głównie dotyczące próśb o inwestycje w regionach, z których pochodzą. Fundacja Media 3.0 wciąż będzie się przyglądać aktywności polskich posłów.

Wszystkie interpelacje znajdują się na stronach sejmowych (link: http://sejm.gov.pl/).

Przeczytano 442 razy.

5.0/5(1 votes)



Edit

Komentarze

Leave a Comment

Comment

Visual CAPTCHA